SPEAKER TEAM R1 R2 R3 R4 TOTAL
1 Beth Conner Fluffy Liberal Kittens 80 83 85 85 333
2 John Stewart Molotov-ribbentroff . 76 83 84 83 326
2 Niall Kennedy Molotov-ribbentroff . 78 80 86 82 326
4 Kenny Fleming Old People Kenny & Jason 82 81 80 80 323
5 Ewan MacDonald Fluffy Liberal Kittens 78 81 80 82 321
5 Jason Vit Old People Kenny & Jason 79 81 77 84 321
5 Art Ward Ireland Beth Loves Pussy 80 79 80 82 321
8 Tiernan Fitxgibbon Ireland Beth Loves Pussy 81 81 78 79 319
9 Doug Cochran St Andrews A 77 77 81 82 317
10 Richard Penny Finland Helsinki 80 77 79 80 316
11 Dan Bradley Manchester BD 77 78 82 77 314
12 Uve Poom Estonia Tallinn Uni 78 77 78 79 312
13 Richard Anderson Glasgow A 75 76 75 80 306
14 Ina Subulica Finland Helsinki 76 73 78 78 305
14 Jo Box England Cambridge 76 75 76 78 305
14 Karen Reid Aberdeen A 76 78 75 76 305
14 Manos Moschopoulos Deree Deree 77 74 80 74 305
18 Miles Wood St Andrews A 75 69 80 80 304
18 Richard Lau England Cambridge 74 75 76 79 304
20 James Dixon Manchester BD 76 74 78 74 302
21 Jonny Hardman Glasgow A 73 74 77 77 301
21 Yana Z Tibury House Debating Blue 80 76 71 74 301
21 Panos Dodos Tibury House Debating Blue 79 77 73 72 301
21 Sarah Ingram Wales Cardiff 79 71 76 75 301
25 Tom Silverton Manchester SF 66 77 78 77 298
25 Alistair Kerr Aberdeen A 69 77 78 74 298
27 Kenny Ferguson Manchester SF 70 72 76 78 296
27 Marie Penman Glasgow C 73 74 74 75 296
29 Ronit Woolfson Edinburgh C 73 73 76 73 295
30 Io Maraki Edinburgh C 74 70 75 75 294
30 Kirsty Kakanskas Glasgow B 74 71 73 76 294
32 Felicity Cook Glasgow C 75 72 73 73 293
33 Sean Butler Galway Omega 72 71 78 71 292
33 Conor Kelly Galway Omega 71 74 75 72 292
35 Elly MacDonald Glasgow B 72 71 74 73 290
36 Eirini Damianaki Deree Deree 74 72 71 72 289
36 Leela Koenig Holland Leiden 75 62 76 76 289
38 Sandy Hendry Edinburgh A 72 73 71 72 288
38 James Roger Edinburgh B 66 78 76 68 288
38 Tom Webb Lancaster A 71 76 72 69 288
41 Joanna Gajewska Tibury House Debating Green 72 73 72 70 287
41 Gabor Vozari Tibury House Debating Green 73 72 74 68 287
41 Hannah McKenzie Glasgow D 74 77 64 72 287
41 Aiste Dumbryte Lithuania VVL 76 70 73 68 287
41 Ben Webster Lancaster A 73 75 71 68 287
46 Seb Orborn Edinburgh A 70 75 69 72 286
46 Naz Glasgow D 75 73 66 72 286
48 Ed Carey Wales Cardiff 69 69 72 74 284
49 Steph Phillips Edinburgh B 65 76 74 67 282
50 John Swing B 64 71 76 70 281
50 Jevgenija Golubova Lithuania VVL 75 72 73 61 281
52 Koen Van Schie Holland Leiden 72 60 74 74 280
53 Peter Mesarec Slovenia Sweet and Sour 66 71 69 72 278
54 Lubomir Svacina Czech Rep Czech Rep 77 70 70 60 277
54 Michael Cobb Edinburgh D 72 68 70 67 277
56 Mike Spring Galway Alpha 64 76 73 63 276
57 Martins Vaivars Latvia SSE Riga 65 73 69 68 275
57 Alex Critchley Aberdeen B 66 70 72 67 275
59 Paul Crowther Newcastle Special 69 66 69 70 274
60 Helena Felc Slovenia Sweet and Sour 61 73 68 71 273
60 Matej Cibik Czech Rep Czech Rep 76 64 73 60 273
60 Claire Jarvis Edinburgh D 69 67 68 69 273
63 Marija Cepulyte Lancaster Shameless 70 69 70 62 271
64 Maria Kesa Estonia Tallinn Uni 72 70 60 68 270
64 Ian O'Neal Aberdeen B 66 70 72 62 270
66 Dmitrijs Starikovs Latvia SSE Riga 67 68 65 68 268
67 Rob Swing B 58 67 70 72 267
67 Henrique Moutinho Portugal Portugal 73 59 67 68 267
69 Pedro Magalhaes Portugal Portugal 75 55 68 68 266
69 Stuart Anderson Newcastle SS 69 74 64 59 266
69 Steven Rome Dundee Dundee Z 63 71 65 67 266
72 James O' Donnell Galway Alpha 50 75 69 70 264
73 Robert Dawson Lancaster Shameless 69 68 66 60 263
74 Oliver Lewis Newcastle Special 70 66 66 60 262
75 Stephen Jamieson Newcastle SS 67 69 67 58 261
76 Jonathan Kershaw Dundee Dundee Z 62 68 62 67 259
76 Michael Hutchison RGU A 73 65 61 60 259
78 Chris Swing A 63 64 60 71 258
79 Yousuf Swing A 65 63 58 71 257
80 Henning Stock RGU A 70 61 61 62 254

 

Receive a free e-book with over 2000 debate motions

* indicates required
 

Search